.

<<  Yöneticiler ve Mantolama  >>

 

Apartmanınıza mantolama/ısı yalıtımı yaptırabilmeniz için kat maliklerinin sayı çoğunluğu ile karar vermeleri gerekmektedir. Örneğin 10 daireli bir apartmanda her dairenin arsa payı eşit ise 6 dairenin mantolama uygulamasına onay vermesi karar almak için yeterlidir.

 

Dairelerin arsa paylarının belirlenmesinde tapu senetlerinin üzerinde yazan arsa payı oranı esas alınır. Bu durum Kat Mülkiyeti Kanununun 42.maddesinin 4.fıkrasıyla belirlenmiştir.

Daha önce binalara yalıtım yaptırmak için alınacak olan karar oy birliği ile yani bütün dairelerin alınan kararı onaylaması ile alınmaktaydı. Ancak 2007 yılında Kat Mülkiyeti Kanununun 42.maddesinde yapılan değişiklik ile artık mantolama yaptırma kararı oy çokluğu ile alınabilmektedir.

 

Böylece olumsuz oy kullanan kat maliklerinin “ben olumsuz oy verdim gidere karışmam” ya da “benim bölümüme yalıtım yapmayın” deme şansıda kalmamaktadır.

 

Apartmanda oy kullanma hakkı bulunan bütün maliklerin tamamının aynı yönde oy vermesidir. Mantolama kararının oy çokluğu ile alınması yeterlidir.